Masaże lecznicze
Masaż KLASYCZNY - jest jedną z najpopularniejszych form masażu o bardzo szerokim spectrum zastosowań. Ta forma terapii może być stosowana zarówno w celach leczniczych – między innymi przy schorzeniach natury ortopedycznej czy też neurologicznej, jak również po to, by pobudzić, rozluźnić czy wzmocnić tkankę mięśniową. Stosuje się go przede wszystkim w terapii narządów ruchu – jest uznawany za jedną z najskuteczniejszych form terapii w tym zakresie.
Masaż klasyczny może być całościowy, co oznacza, że masażysta zajmuje się wszystkimi partiami ciała – od stóp, aż po kark lub może koncentrować się na konkretnej partii ciała – np. plecach i karku czy nogach – w zależności od zaleceń lekarza czy fizjoterapeuty. Prawidłowo wykonany ma zbawienny wpływ na organizm, pobudzając tkanki, regenerując mięśnie, czy też poprawiając ukrwienie.
Masaż powinien być wykonywany przez profesjonalnego masażystę lub fizjoterapeutę – osobę, która zarówno w teorii, jak i w praktyce zna techniki prowadzenia tego typu zabiegów. Odpowiednie zastosowanie technik masażu – z właściwym naciskiem oraz prędkością sprawia, że pacjent czuje się lepiej, a jego dolegliwości bólowe, motoryczne i inne zmniejszają się.
Techniki stosowane naprzemiennie w trakcie masażu klasycznego to: głaskanie, ugniatanie, rozcieranie, wyciskanie, wstrząsanie, oklepywanie, wibracja, ruchy bierne.
Masażysta stosuje je w odpowiedniej sekwencji, stopniowo pobudzając tkanki i powodując redukcję napięcia partii mięśniowych. Zabieg trwa ok. 15-30 min. do 1,5 godziny.
Masaż BANKĄ CHIŃSKĄ - wykonywany jest przy pomocy bańki chińskiej, który nie tylko poprawia wygląd, ale ma również właściwości lecznicze. Zasysanie, czyli terapia podciśnieniem, pomaga również w leczeniu schorzeń takich jak bóle pleców i kręgosłupa oraz w stanach napięcia mięśniowego.
Masaż TKANEK GŁĘBOKICH - jego celem jest zwiększenie ruchliwości tkanek, a jednak zabieg ten nie powoduje u pacjenta uczucia dyskomfortu czy bólu. Powolne i dokładne ruchy osoby wykonującej masaż nie nadwyrężają mięśni, co więcej – umożliwiają łatwiejszy i dokładniejszy dostęp do tkanek głębokich. Nie powodują również obronnego napięcia mięśni u pacjenta.
Masaż RELAKSACYJNY - oddziałuje na ciało odprężająco, zmniejsza napięcie w mięśniach, niweluje bóle głowy i pleców oraz poprawia krążenie krwi. Idealny dla osób żyjących w ciągłym stresie oraz dla osób, które szukają delikatnego masażu całego ciała.
Masaż SPORTOWY - to intensywny masaż zmniejszający zmęczenie organizmu wynikłe na skutek aktywności fizycznej. Podczas masażu sportowego stosowane są dłuższe, bardziej energiczne i silniejsze rozcieranie, ugniatanie, oklepywanie i wyciskanie. Masaż sportowy spełnia funkcje: rozgrzewającą - przygotowując do treningu czy zawodów, regenerującą - przyspieszając powrót organizmu po dużym wysiłku.
Wskazania:
- obrażenia ortopedyczne – przy fizjoterapii po: zwichnięciach, złamaniach, skręceniach i stłuczeniach kości oraz stawów
- naderwanych i nadciągniętych ścięgnach
- przykurczach, niedowładach i porażeniach – np. po wylewie
- stanach deformacji kręgosłupa
- intensywnych treningach sportowych i innym intensywnym wysiłku fizycznym
Umiejętnie przeprowadzony masaż pozwoli zredukować ból, rozluźnić się i poprawi samopoczucie.
Przeciwwskazania:
- dolegliwości takie jak: menstruacja oraz bycie w ciąży
- nadciśnienie tętnicze
- podwyższona temperatura ciała – przekraczająca 39°C
- żylaki i stany zapalne żył
- zmiany skórne – np. mocno rozsiane wypryski ropne
- obecność krwiaków lub ryzyko wystąpienia krwawienia
Masaż RELAKSACYJNY Z AROMATERAPIĄ
W masażu aromaterapeutycznym główną rolę odgrywa zapach. Zmysł węchu zostaje mocno pobudzony i dzięki temu zwiększa rozluźniające działanie masażu dla całego ciała i umysłu. W ten sposób równocześnie z mięśni uchodzi cały stres i napięcie a pozostaje miejsce na przyjemność i odpoczynek.
Dobór zapachów podczas masażu relaksacyjnego z aromaterapią jest kwestią indywidualną i zależy od potrzeb i oczekiwań klienta.
Mamy możliwość spersonalizowania masażu relaksacyjnego z aromaterapią. Sam decydujesz jakie zapachy wybierzesz. Jeżeli odpowiadają Ci zmysłowe wrażenia, przetestuj również masaż gorącymi kamieniami.
Zapachy:
- bergamotka - olejek zwalcza infekcje, odświeża przestrzeń, zmniejsza ból i stany zapalne, redukuje stres,
- wanilia z cytryną – olejek działa rozluźniająco a jednocześnie pobudza do działania, poprawia samopoczucie,
- herbata i cytryna - olejek działa energetyzująco,
- grejpfrut- olejek likwiduje stany zapalne, wprowadza w dobry nastrój, poprawia jakość snu,
- sycylijska cytryna - olejek poprawia nastrój - ma działanie antydepresyjne, łagodzi infekcje, bardzo intensywny zapach.
Masaż GORĄCYMI KAMIENIAMI
Polega na powolnym przesuwaniu kamieni wzdłuż ciała, kolejnym krokiem jest ich rozcieranie, czyli wykonywanie okrężnych ruchów, na końcu ugniatamy skórę pozostawioną między kamieniami.
W ten sposób działamy na stres i zmęczenie oraz spięcie mięśni.
Wskazania:
- stany poudarowe
- choroby reumatyczne
- urazy ortopedyczne
- choroby układu krążenia
- chroniczne przeziębienie
- stres
Przeciwwskazania:
- choroba zakaźna
- nowotwór
- zakrzepowe zapalenie żył
- schorzenia kardiologiczne (np. nadciśnienie tętnicze, wady serca)
- problemy skórne (np. rany, owrzodzenia)
- gorączka
- cukrzyca
- stan zapalny organizmu (np. ostry stan zapalny stawów, kości, czy ścięgien)
- ciąża
Masaż LIMFATYCZNY – drenaż limfatyczny manualny
Polega na ugniataniu całego ciała wzdłuż naczyń limfatycznych. Zadaniem drenażu jest poprawa krążenia limfy w naczyniach limfatycznych. Zabieg ten w przeciwieństwie do innych masaży nie zwiększa przekrwienia tkanek.
Wskazania:
- zastoje limfatyczne
- choroby zwyrodnieniowe stawów
- obrzęki powstałe na skutek operacji (np. po operacji tarczycy czy po mastektomii)
- cukrzyca
- wspomaga proces odchudzania i redukcji cellulitu
Przeciwwskazania:
- gorączka
- ostre choroby bakteryjne i wirusowe
- zaawansowana miażdżyca
- nowotwór
- zakrzepica
- obrzęki będące rezultatem choroby popromiennej
Masaż TWARZY, SZYI I DEKOLTU
Podczas zabiegu fizjoterapeuta wykonuje ruchy głaszczące, delikatnie rozcierające, ugniatające, oklepujące i modelujące. Usprawnia przepływ limfy i pobudza cyrkulację krwi. Zabieg ułatwia złuszczanie martwych komórek naskórka i wpływa rozluźniająco na mięśnie niwelując ich napięcie.
Okłady BOROWINOWE - PUNKTOWE
Zabieg posiada bardzo dobre efekty terapeutyczne. Borowina wykorzystywana do zabiegów pochodzi z naturalnych złóż torfowych. Podczas zabiegu ciepło nie działa wyłącznie w okolicy tkanek podskórnych, ale przenika w głąb organizmu. Podwyższenie temperatury prowadzi do przyspieszenia krążenia krwi, a tym samym do większego jej przepływu przez zmienione chorobowo miejsce. Powoduje to lepsze odżywienie i dotlenienie tkanek.
Wskazania:
- przewlekłe stany zapalne stawów
- choroby reumatyczne
- choroba zwyrodnieniowa stawów
- przykurcze w stawach
- przeciążenia mięśni
- przewlekłe infekcje
- przewlekłe nerwobóle
- schorzenia narządów wewnętrznych
- stany po urazach narządu ruchu
Przeciwwskazania:
- stany zapalne w fazie ostrej i podostrej
- nieuregulowane schorzenia kardiologiczne
- niewydolność oddechowa
- ostre infekcje i stany podgorączkowe
- choroby zakaźne
- świeże urazy
- cukrzyca
- skłonność do krwawień
- osteoporoza
- choroby nowotworowe
- ciąża
- zaburzenia czucia
- owrzodzenia i uszkodzenia skóry
- stan znacznego osłabienia i wycieńczenia organizmu
Plan terapii dostosowywany jest indywidualnie, w zależności od potrzeb i schorzeń pacjenta.
Miejsce wykonywania zabiegów: Centrum Rehabilitacji i Zdrowia, (Kompleks Antałówka POZIOM -1) – gabinet zabiegowy.